18 Aralık 2011 Pazar

Salon Bitkilerine Yaz Bakım Tüyoları

Yazın bitkilerinizin kışa oranla daha fazla bakıma ihtiyaçları var. Sadece balkon ve bahçe değil, salon bitkileri de aynı ilgiyi bekliyor.Bitkilerinizin, yazın hızla büyüdüğünü göreceksiniz. Bu duruma katkıda bulunmak için, bitkinizin yaprak ve çiçek temizliğini yapmalısınız. Çiçek açan iç mekan bitkilerinizin üzerindeki, solmuş çiçekleri hemen temizlemeniz gerekir. Sararan yaprakları da hemen alın.


Haziran ayı, bitki topraklarını değiştirmeniz için uygun aylardan biridir. Seçim yaparken, toprak paketinin üzerindeki içeriğe dikkat etmelisiniz. Toprak reaksiyonu, bitkilerin gelişiminde çok önemlidir. Her toprak, her bitkiye uygun değildir. Saksınızın altında drenaj deliğinin olması da önem taşır. Hem toprağın hava almasını, hem suyun drene olmasını sağladığından, bitkinizin sağlığını olumlu etkileyecektir.


Gübrelemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Unutmayın, onların da bizim gibi besinlere ihtiyaçları var. Gübreleme yaparken, bitkilerinizin çiçekli ve yeşil olmasına dikkat etmelisiniz. Bitkinizin cinsine göre gübre elde etmelisiniz.


İç mekan saksılarınızın toprağına muz kabuğu gömebilirsiniz. Muz, bitkileriniz için iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca, haşladığınız patateslerin suyunu, soğuduktan sonra iç mekan bitkilerinize verin, bu da hoşlarına gidecektir.


Balkonlarınızı da çiçeklendirmeyi ihmal etmeyin. Saksınızdaki toprak eksilmişse, üstüne mutlaka yenisini ekleyin. Arada havalandırmayı da ihmal etmeyin. Çiçeklerinize ne kadar iyi bakar ve iyi davranırsanız, onlar da o derece güzelleşerek sizi mutlu edeceklerdir.

Dekor dekorasyon estetik tadilat bakım onarım * Tasarım Yaratıcı Hobiler, Maket Yapımı, Koleksiyonculuk, El Sanatları, El işleri, Antika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder