30 Nisan 2011 Cumartesi

Faydalı Bilgiler / Tesisat, Bakım, Onarım

Şamandıranın Değiştirilmesi


Neye ihtiyacımız var?
Malzemeler

Şamandıra
Aletler
Ayarlanabilir pense, bardak


Eski şamandıranın çıkartılması: Arızalı şamandırayı sökmeden önce rezervuarın suyunu boşaltalım, ara musluğu kapatalım. Ara musluktan şamandıraya giden su giriş flex'ini (paslanmaz su giriş borusu) penseyle sökelim. Arızalı olan eski şamandırayı rezervuarın içinden çıkartalım.
2.

Yeni şamandıranın gösterilmesi: Yeni almış olduğumuz şamandırayı rezervuarımızın içine takmak için iki elimize alalım.
3.

Yeni şamandıranın rezervuara takılması: Yeni aldığımız şamandırayı, bağlantı flex'iyle şamandıranın bağlanacağı noktaya yerleştirelim.
4.

Şamandıranın montajının yapılması: Şamandırayı rezervuardan içeriye soktuktan sonra ayarlı pense ile alttan bağlantı somununu sıkalım ve bağlantı flex'ini bağlayalım.
5.

Tesisatı temizleyelim: Tesisatın temizliğini yapmak için yeni şamandıranın üst kısmını çıkartalım. Şapkasız rezervuar üzerine bir bardak tutalım ve sistemi kirden/pastan arındırmak için su tedarik musluğunu açalım. Bardağın buradaki işlevi, tazyikle gelebilecek pis suyun dışarı taşmasını önlemektir.
6.

Şamandıranın sökülebilen üst kısmının monte edilmesi: Tesisatın temizlenmesi için çıkarılmış olan şamandıranın üst kısmını taktıktan sonra üst kısmın kulplarını kullanarak çeyrek saat yönünde çevirelim. Yerine iyice oturduğundan emin olalım.
7.

Şamandıranın su seviyesinin ayarlanması:
Rezervuar içindeki şamandırayı ayar klipsinden tutarak istenilen su seviyesine getirelim. (İdeal olan su seviyesi, tankın seviyesinin yarısı kadardır.) Şamandıra şapkasını yukarı ya da aşağı hareket ettirerek son ayarını yapalım.


Öneri

Eski şamandıramız su sızıntısı yapabilir. Bunu önlemek için şamandıramızın su seviyesini ayarlayalım. Şamandırayı indirmek ya da kaldırmak için şamandıranın üzerindeki vidayı çevirelim. Ayarlamaları yaptıktan sonra su akmaya devam ediyorsa şamandırayı çıkarıp, yenisini takmamız gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder